Телекомунікаційні системи та мережі. Том 1. Структура й основні функції.  /  Зміст  /  Розділ 3. Стандартизація мережних протоколів і телекомунікаційного обладнання   /  Тема 3.4. Стандартні стеки мережних протоколів

Зміст:

3.4.3. Стек протоколів IPX/SPX

Цей стек є оригінальним стеком протоколів фірми Novell, розробленим для мережної операційної системи NetWare ще на початку 1980-х рр. минулого століття. Протоколи мережного і сеансового рівнів Internetwork Packet Exchange (IPX) і Sequenced Packet Exchange (SPX), які дали назву стеку, є прямою адаптацією протоколів XNS фірми Xerox, поширених набагато меншою мірою, ніж стек IPX/SPX. Популярність стека IPX/SPX безпосередньо пов’язана з операційною системою Novell NetWare, яка тривалий час зберігала світове лідерство за кількістю встановлених систем, хоча останнім часом її популярність набагато знизилася.

Багато особливостей стека IPX/SPX обумовлені орієнтацією ранніх версій операційних систем NetWare (до версії 4.0) на роботу в локальних мережах невеликих розмірів, що складаються з персональних комп’ютерів зі скромними ресурсами. Зрозуміло, що для таких комп’ютерів компанії Novell потрібні були протоколи, на реалізацію яких була б потрібна мінімальна кількість оперативної пам’яті (обмеженої в IBM-сумісних комп’ютерах під управлінням MS-DOS обсягом 640 кбайт) і які швидко працювали б на процесорах невеликої обчислювальної потужності. У результаті протоколи стека IPX/SPX донедавна добре працювали в локальних мережах і не дуже — у великих корпоративних мережах, оскільки вони занадто перевантажували повільні глобальні зв’язки широкомовними пакетами, які інтенсивно використовуються кількома протоколами цього стека (наприклад, для встановлення зв’язку між клієнтами і серверами). Ця обставина, а також той факт, що стек IPX/SPX є власністю фірми Novell, і на його реалізацію потрібно отримувати ліцензію (тобто відкриті специфікації не підтримувалися), тривалий час обмежували його поле діяльності тільки мережами NetWare. Однак з моменту випуску версії NetWare 4.0 фахівці Novell внесли й продовжують вносити в протоколи серйозні зміни, спрямовані на їхню адаптацію для роботи в корпоративних мережах. Зараз стек IPX/SPX реалізований не тільки в NetWare, але й у декількох інших популярних мережних операційних системах, наприклад SCO UNIX, Sun Solaris, Microsoft Windows.