Технологія та матеріалознавство кам’яних робіт  /  Кваліфікаційна характеристика — 2 розряд   /  Загальні відомості про кам'яне мурування, виконання будівельних робіт. Риштування та їх конструкція

Зміст:
 • Кваліфікаційна характеристика — 2 розряд
  • Загальні відомості про кам'яне мурування, виконання будівельних робіт. Риштування та їх конструкція
   • Види та призначення кладки
   • Правила розрізки й елементи цегляної кладки та елементи кам'яної кладки
   • Міцність і стійкість цегляної кладки
   • Системи перев’язування кладки
   • Інструменти та пристрої
   • Транспортування, складання, подача та розкладка цегли на стіні
   • Перевірка якості кладки
   • Охорона праці при цегляній кладці

Системи перев’язування кладки

Рис. 1.2.22. Будівля змурована по звичайній системі перев’язки швів

Розміри цегли, мм: одинарної — 250х120х65, потовщеної — 250х120х88; керамічної порожнистої пластичного пресування можуть бути також 288×138×63 (рис. 1.2.23)

Рис. 1.2.23. Різновиди цегли

Система перев’язки — це порядок укладки цеглин відносно друг друга. Вона має відповідати правилам розрізання. При кладці розрізняють перев’язку вертикальних, поздовжніх і поперечних швів. Поздовжні шви перев’язують для того, щоб кладка не розшаровувалась уздовж стіни на більш тонкі стінки, та щоб тиск у кладці від навантаження рівномірно розподілявся за шириною стіни.

Flash-анімація. Натисніть на форму для запуску

Основні системи перев’язки цегляної кладки стін, що широко використовуються у нашій країні — однорядна (ланцюгова), багаторядна, трирядна та декоративна.

Flash-анімація. Натисніть на форму для запуску

Під час однорядної (рис. 1.2.24) (ланцюгової) перев’язки ложкові та тичкові ряди в кладці чергуються. Поперечні шви в суміжних рядах зсунуті один відносно іншого на 1/4 цеглини, а поздовжні — на 1/2 цеглини.

Рис. 1.2.24. Однорядна (ланцюгова) перев’язка швів

Flash-анімація. Натисніть на форму для запуску

Усі вертикальні шви нижнього ряду перекриваються цеглинами вищого ряду.

Ланцюгову перев’язку використовують під час кладки стін.

Під час багаторядної перев’язки кладка складається зі стінок завтовшки 1/2 цеглини, складених з ложок і перев’язаних через декілька рядів з висоти тичковим рядом.

Рис. 1.2.25. Кладка змурована по однорядній системі перев’язованя швів

Залежно від розмірів цегли встановлена межова висота ложкової кладки між тичковими рядами для різних видів кладки: з одинарної цегли завтовшки 65 мм — один тичковий ряд на шість рядів кладки; з бетонних і природних каменів правильної форми при висоті ряду до 200 мм — один тичковий ряд на три ряди кладки; з потовщеної цегли завтовшки 88 мм — один тичковий ряд на чотири ряди кладки.

При багаторядній перев’язці кладки з одинарної цегли поздовжні вертикальні шви через кожні п’ять ложкових рядів перекриваються тичковим. При цьому тички можуть бути розташовані як у окремих, так і в інших рядах, чергуючись з ложковою цеглою. Поперечні вертикальні шви в чотирьох ложкових рядах перекриваються ложками кожного суміжного ряду на 1/2 цеглини, а шви п’ятого ложкового ряду — тичками шостого ряду на 1/4 цеглини. Іноді для посилення перев’язки кладки тичкові ряди укладають через три ложкових ряди. Таку кладку називають трирядною.

При багаторядній системі перев’язки не повністю додержуються третього правила розрізки кладки. Однак, відсутність перев’язки поздовжніх швів на висоту п’яти рядів кладки практично не знижують її міцності.

Flash-анімація. Натисніть на форму для запуску

Унаслідок великої термічної опірності ложкових швів, розташованих на шляху теплового потоку, покращує теплотехнічні показники кладки (рис. 1.2.26).

Рис. 1.2.26. Змурована кладка забезпечує високі теплотехнічні дані будівлі

Кладка зовнішніх і внутрішніх верст є найбільш трудомісткою операцією.

Продуктивність праці під час укладки цегли в конструкцію залежить від співвідношення кількості цегли у верстах та забутці, тобто від системи перев’язки кладки.

При багаторядній перев’язці стін, наприклад, завтовшки у 2 цеглини, у версти укладають в 1,3 рази цегли менше, ніж при ланцюговій (однорядній). Це значно полегшує роботу каменяра, так як укладка ложкової цегли за шнуром є більш продуктивною, ніж тичкових.

Під час ланцюгової перев’язки потрібна більша кількість тричвертної циглини для торців стін, кутів і стовпів. Наприклад, на 1 м висоти кута стіни завтовшки у 2 цеглини при ланцюговій кладці потрібні 14 тричвертки та 42 чвертки або (при іншій схемі розкладки) — 52 тричвертки, при багаторядній — чотири тричвертки та 12 чверток.

Рубання на тричвертки та інші неповномірні цеглини крім витрат праці приводить до значної втрати цегли (рис. 1.2.27).

Рис. 1.2.27. Неповномірні цеглини:
а — ціла цеглина; б — три чверті цеглини; в — половина цеглини; г — чверка цеглини

Багаторядну систему перев’язки не припустимо використовувати для кладки стовпів, оскільки з-за неповної перев’язки швів вони будуть недостатньо міцними (рис. 1.2.28).

Рис. 1.2.28. Тритядна система перев’язки цегляної кладки стін

Стовпи та простінки завширшки до 1 м варто викладати за трирядною системою перев'язки.

Flash-анімація. Натисніть на форму для запуску

Кладку з керамічних каменів з поперечними щілеподібними порожнечами виконують за однорядною перев'язкою.

Питання для перевірки знань.

Flash-анімація. Натисніть на форму для запуску

Тематична атестація.

Flash-анімація. Натисніть на форму для запуску

Зміст | Міцність і стійкість цегляної кладки  | Інструменти та пристрої  | Вгору